Ultra 3D tisk na míru 

Vytiskneme vám na míru vše, co potřebujete. Stačí nám zaslat představu, rozměry, jakékoliv podrobnosti a my vše dotáhneme pro vaši spokojenost.

Pokud už máte svůj projekt a vlastní stl. Soubor tak je vše jednodušší pro nás a levnější pro vás.

Domluvíme se, z jakého materiálu budeme tisknout, tak aby vám to sedělo na míru. Jak cenově, tak z ohledu pevnosti, vodotěsnosti nebo pružnosti.

Neváhejte a kontaktujte nás na náš email.

EkoDeko@3Dtis.cz

Můžete nám napsat i zde v kolonce kontakty. Budeme se těšit na naši jedinečnou spolupráci na vašem produktu vyroben přímo vám na míru. 

Máme k dispozici zatím čtyři tiskárny.

2x Creality ender 3 s1 s velikostí tiskové plochy 220x220x270 


2x Bambu Lap X1C Carbon combo, multi materiál

S velikostí tiskové plochy 250x250x250

Extrémní rychlosti tisku až 500mm/s

Možnost vícebarevného tisku, až 4 barev.

A s vaší pomocí se budeme rozrůstat a dokupovat další stroje jako je 3D skener a další tiskárny od Bambu Lap. 

Jaké používáte materiály?

Používáme PLA, PET-G, ASA/ABS,PA,PC,TPU. Preferujeme materiály od Poly Terra, Devil Design po domluvě můžeme použít vámi vybraný materiál. 

Jakou používáte technologii 3D tisku?

Využíváme technologii zvanou FFF/FDM. Jde o metodu, při které se materiál pro 3D tisk (filament) taví v tiskové hlavě a poté protéká úzkou tryskou. Následně se nanáší na plast vrstvu po vrstvě, přičemž průměrná výška jedné vrstvy je 0,2 mm. Výtisk může být vytvořený ze stovek až tisíců takových vrstev.

Co když s 3D tiskem nemám zkušenosti?

Nemusíte mít obavy, se vším vám poradíme a rádi vysvětlíme, jak 3D tisk funguje a jak při něm postupujeme.

Mohu si výtisk nabarvit?

Ano. Tiskneme například postavičky, které si následně zákazník sám nabarví. Pro tyto účely se nejvíc hodí akrylátové barvy a spreje.

JAK FUNGUJE 3D TISKÁRNA

Možnost vyrobit si jakýkoliv předmět má nezměrný potenciál. Právě od toho je tu  3D tisk, který s nadšením využívá nejen průmysl, medicína, techničtí projektanti a další profesionálové, ale i domácí kutilové, umělci nebo fanoušci příležitostného vyrábění různorodých předmětů. 3D tiskárny si nachází mnoho příznivců ve všech oblastech. Co je ale vlastně 3D tiskárna a jak funguje?

Technologie FDM

FDM (Fused Deposit Modeling) nebo FFF (Fused Filament Fabrication) jsou procesy 3D tisku, při nichž se filament ve formě termoplastického vlákna zahřívá v tiskové hlavě a tiskne tryskou na tiskovou platformu.

Při tomto procesu je vybraný model vytvářen vrstvu po vrstvě. Když je řeč o 3D tiskárnách, ve většině případů se jedná o FDM tiskárny.

Co je filament?

Takzvaný filament je materiál, který je navinutý na cívce a následně zpracován FDM tiskárnou. Existuje celá řada různých filamentových materiálů (PLA, PETG, ABS, nylon atd.), které se významně liší svými vlastnostmi. Filamenty jsou také k dispozici v různých průměrech a mnoha barvách.


Výběr materiálu pro 3D tisk se odvíjí od účelu tisknutého výrobku a jeho vlastností pro tisk. U uměleckých výrobků nám půjde o estetiku, u technických součástek o přesnost a mechanickou odolnost, u dalších zase o pružnost. 

Zde naleznete materiály a jejich vlastnosti.                  


PLA (polylactic acid)


PLA je vyráběný na organické bázi a je biologicky.  rozložitelný. Většinou se vyrábí z kukuřičného škrobu.  Jedná se o nejvíce používaný materiál pro 3D tisk. Pomocí programu pro 3D tisk si vytvoříte svůj vlastní 3D model podle vašich představ. Na trhu existuje spousta barevných variant. Díky snadnému tisku a nízkým teplotám pro tisk se stal nejoblíbenějším materiálem pro nováčky. Výtisky nejsou tak náchylné na kroucení, smršťování nebo stringování (vlásečnice, která tiskárna dělá při přejezdu z objektu na objekt). Teplota zpracování PLA je 180 – 220°C.

Výhody : Výtisky jsou pevné, za to křehké a při prasknutí se tříští. Nízká tepelná roztažnost (výtisky se nekroutí a nesmršťuji) ideální pro tisk velkých předmětů. Lehká opracovatelnost a následný post-processing. Existuje mnoho barevných variant. Jedná se o jeden z nejlevnějších materiálů.

Nevýhody : Nízká tepelná odolnost, výtisky se deformují od 60 °C. Nízká pružnost, nehodí se pro mechanicky namáhané výtisky.

Použití : Výroba prototypů, 3D tisk postaviček a vše spojené s modeláři, zde jsme například vytiskli pro našeho zákazníka dva kačery. 



PET-G (polyethylentereftalát)

PET je nejvíce používaný plast na světě. Využívá se na výrobu PET lahví, v oděvním průmyslu a obaly na potraviny. G v názvu značí modifikovaný glykol, který vylepšuje vlastnosti tohoto materiálu jak při tisku, tak pevnosti. Tento materiál je takovou střední cestou mezi PLA a ABS. Nabízí dobré tiskové podmínky a vynikající pevnost. Z tohoto materiálu tiskneme nejčastěji. Ukázky 3D modelů z materiálu PET-G

Výhody : Teplotní odolnost do 80 °C. Výborné mechanické vlastnosti. Snadný tisk a dobrá adheze první vrstvy. Dobrá tepelná roztažnost (menší než u ABS ale větší než u PLA). Při velkém namáhání se jen dočasně prohne a opět se vrátí do původního tvaru. Lze ho využít do venkovních prostor z důvodu UV stability. Na trhu je dostatečný barevný výběr.

Nevýhody : Při velkých objektech se může kroutit či deformovat. Kvůli velké adhezi je nutné při tisku na hladké pláty nebo skla použít nějaký oddělovač například kores či lak na vlasy. Může dojít k poškození podložky při odlepování výtisku

Použití : Tisk funkčních prototypů, mechanicky namáhaných součástek, tisk ochranných krytů. Objekty, které budou vystaveny velkým povětrnostním podmínkám.

Pokyny pro tisk: podložka na 80°C, tryska na 230-240°C, hladké podložky je nutné ošetřit lakem nebo lepidlem pro dobré oddělení výtisku. Box není nutný, ale doporučuji ho při velkých 3D modelech.



ABS (akrylonitrilbutadienstyren)

Jedná se o termoplast, který může být několikrát roztaven a znovu krystalizován bez toho, aby změnil své vlastnosti. ABS je rozpustný v acetonu a tím je možnost výtisk vyhladit acetonovými parami pro dokonale lesklý a hladký povrch. Byl to první materiál, s kterým se začalo tisknout. Poslední dobou je na vzestupu jeho nástupce ASA, který je v mnoha ohledech vylepšené ABS. Zde jsme tiskli koncovky do diagnostických přístrojů pro automobilový průmysl.Teplota zpracování 230 – 270°C

Výhody : Velká tepelná odolnost, nevykazuje známky deformace do 90 °C . Velká pevnost a houževnatost proti případnému poškození. Snadno opracovatelný materiál. Odolný proti kyselinám.

Nevýhody : Obtížný tisk (je nutný box, pro udržení stále teploty okolí a proti průvanu). Výtisky se odlepují od podložky a kvůli velké tepelné roztažnosti se výtisky z ABS kroutí a smršťují a tím praskají. Při tisku dochází k uvolňování zápachu. Není UV stabilní a na sluníčku se deformuje. Lepší varianta je právě ASA, který je oproti ABS UV stabilní.

Použití : Tisk ochranných pouzder, součástky pro elektroniku, tisk funkčních prototypů a součástek. Mechanicky namáhané výtisky


    ASA

23.1.2022

ASA materiál je považován za nástupce ABS. Zachovává si dobré mechanické vlastnosti ABS, navíc však nabízí odolnost vůči UV záření a menší smršťování. Díky těmto vlastnostem je ASA vhodným materiálem pro širokou škálu aplikací a modely vytisknuté z ASA jsou schopné odolávat i venkovním podmínkám.

Vlastnosti

Jak už bylo zmíněno výše, mezi hlavní benefity ASA filamentu patří UV stabilita. V kombinaci s dalšími vlastnostmi jako jsou vysoká teplotní odolnost a voděolnost, je tento materiál předurčen pro využití v exteriérových aplikacích, kde je schopen odolávat měnícím se povětrnostním podmínkám. Mezi další klíčové charakteristiky patří houževnatost, odolnost vůči chemikáliím a vysoká nárazová odolnost. Stejně jako ABS, lze povrch modelů vytisknutých z ASA vyhladit acetonovými parami. Jedná se o materiál, který při tisku vydává nepříjemný zápach a je vhodný spíše pro zkušenější tiskaře (při tisku se doporučuje využít vyhřívané komory) - tomu se lze vyhnout při použití materiálu ASA 275, který nabízí stejné mechanické vlastnosti jako ASA, avšak tisk probíhá při nižších teplotách a je tak snazší.

Výhody / nevýhody

+ Houževnatost - Vyšší cena
+ Odolnost proti nárazu - Náročnější tisk (neplatí u ASA 275)
+ Teplotní odolnost - Zápach při tisku
+ Chemická odolnost - Nutnost vyhřívané podložky a doporučený tisk ve vyhřívané komoře
+ UV stabilita
+ Voděodolnost
+ Možnost opracování acetonem

Využití

  • Funknčí prototypy
  • Nástroje
  • Venkovní aplikace


NYLON

Velmi pevný a houževnatý materiál. Jeden z nejlepších materiálu na tisk mechanicky namáhaných dílů. 3D výrobky z něj jsou odolné proti chemikáliím.

Výhody : Velká pevnost jak v tlaku, tak tahu. Odolnost vůči chemikáliím. Odolný proti opotřebení.

Nevýhody : Velmi drahý materiál. Špatné adhezivní vlastnosti, zde se musí naopak použít například 3Dlac pro lepší přilnavost k podložce.

Použití : Ozubená kolečka, mechanicky namáhané výtisky

FLEX - flexibilní materiál

Materiál, který se podobá struktuře gumy. Jeho velkou výhodou je právě flexibilita. Velmi pevný materiál. Výborná adheze mezi jednotlivými vrstvami (vodotěsnost)

Výhody : Velká pevnost v tahu. Pružný materiál dle faktoru pružnosti (existuje několik typů tohoto materiálu a každý se vyznačuje jiným koeficientem pružnosti). Při správném nastavení se stává vodotěsným a lze z něj tisknout například atypická těsnění.

Nevýhody : Jedná se o drahý materiál. Tisk probíhá velmi pomalu. Časté ucpávání trysky nebo namotání filamentu na podávací kolečka. Velmi vysoká adheze k podložce (hrozní poškození)

Použití : Kryty na telefon, kameru či jinou elektroniku. Funkční prototypy. Těsnící kroužky a objímky.


Výhody FDM tisku:

  • relativně nízké pořizovací náklady
  • nízké náklady na tisk a obsluhu
  • rozmanitost filamentů (různé barvy a materiály)
  • jednoduchá a nekomplikovaná obsluha
  • téměř žádné úsilí při následném zpracování
  • rychlý aditivní proces, zejména v rychlých prototypech
  • možnost výroby robustních modelů, odolných proti nárazům a vlivům počasí
  • neustálý další rozvoj technologie

Oblasti použití pro FDM tisk:

  • funkční prototypy a konečné produkty
  • umělecké předměty
  • modelování
  • dekorace
  • ilustrativní modely
  • náhradní díly
  • zařízení
  • výroba nástrojů